Jakie hantle kupić?

w Hantle

Stając przed wyborem hantli do ćwiczeń pierwszą rzeczą o jakiej musimy zdecydować jest materiał, z którego są wykonane talerze. Generalnie będzie to albo jakiś metal lub forma plastikowa z wypełniaczem. Najpopularniejsze na rynku w pierwszej kategorii są hantle żeliwne i hantle chromowane (talerze pełne lub tzw. kierownice) oraz z powlekanych hantle bitumiczne (kompozytowe). Jakie są plusy i minusy obu wariantów?

Wybierając hantle żeliwne (lub np. chromowane) otrzymujemy najtrwalszy z możliwych produkt, na który zwykle jest bardzo długa gwarancja (czasem dożywotnia). Z uwagi na rodzaj materiału nie zajmują gabarytowo dużo miejsca, dzięki czemu są wygodniejsze w przechowywaniu oraz więcej talerzy nałożymy na gryf. Wadą jednak jest zdecydowanie wyższa cena niż hantli bitumicznych.
 
Hantle żeliwne:

+ wysoka jakość wykonania

+ wysoka wytrzymałość

+ duże możliwości konfiguracji

+ najlepszy stosunek jakości do ceny

-  droższe od hantli bitumicznych
 
Hantle chromowane:

+ wszystkie zalety hantli żeliwnych

+ atrakcyjny wygląd

+ idealne na prezent

-  najwyższa cena


Decydując się na rozwiązanie budżetowe czyli bitumiczne - otrzymujemy talerze wykonane z plastiku wypełnione cementem lub piaskiem. Ich największą zaletą jest oczywiście niska cena. W pozostałych aspektach jednak ustępują talerzom żeliwnym. Są mniej trwałe w przypadku upadku (jednocześnie mniej uszkodzą np. panele czy parkiet), są kilkukrotnie grubsze co powoduje że na ten sam gryf założymy mniejszy ciężar.

Hantle bitumiczne:

+ najniższa cena

+ bezpieczniejsze dla podłoża

- niższa wytrzymałość od żeliwa

- mniejsze możliwości konfiguracji