Jakie obciążenia (zestaw) kupić?

w Obciążenia

Rozważając zakup zestawu obciążeń kierujemy się właściwie tymi samymi kryteriami co przy wyborze hantli. Mianowicie pierwszy czynnik to rodzaj materiału, z którego wykonane są talerze. Na rynku dominują talerze żeliwne i bitumiczne (forma plastikowa z wypełniaczem w postaci piasku/cementu). Zestawy obciążeń żeliwnych dają największe możliwości konfiguracji ze względu na niewielką grubość talerzy, najwyższą trwałość i najlepszy stosunek jakości do ceny. Zestawy obciążeń bitumicznych natomiast, to przede wszystkim najniższa cena, kosztem jednak dużych gabarytów a co za tym idzie mniejszych możliwości rekonfiguracji.

 
Obciążenia żeliwne:

+ wysoka jakość wykonania

+ wysoka wytrzymałość

+ duże możliwości konfiguracji

+ najlepszy stosunek jakości do ceny

- droższe od obciążeń bitumicznych

 

Obciążenia bitumiczne:

+ najniższa cena

+ bezpieczniejsze dla podłoża

- niższa wytrzymałość od żeliwa

- mniejsze możliwości konfiguracji


Oba rodzaje talerzy występują najczęściej ze średnicą 30 mm, więc pasują praktycznie na każdy gryf oprócz olimpijskiego. Polecana forma talerzy to tzw. kierownica, czyli talerz z trzema otworami rozmieszczonymi równomiernie po obwodzie. Otwory te ułatwiają przenoszenie talerzy jak i umożliwiają ćwiczenia bezpośrednio talerzami bez użycia gryfu.

W skład zestawu obciążeń wchodzą również gryfy różnego typu. Po informacje czym się kierować przy ich wyborze odsyłamy do artykułu "jaki gryf kupić?".